Napsali o nás

V kraji zvítězilo ANO, Šojdrové pomohly preferenční hlasy

V kraji zvítězilo ANO, Šojdrové pomohly preferenční hlasy
ZLÍNSKÝ KRAJ Dostali o zhruba tisícovku hlasů více než před pěti lety, ale na vítězství to KDU-ČSL tentokrát nestačilo. Ve Zlínském kraji je v letošních volbách do Evropského parlamentu porazilo hnutí ANO. Ovládlo všechna velká města a křesťanské demokraty porazilo dokonce i na Uherskohradišťsku, které je tradiční lidoveckou baštou.
„Podle mě nám pomohlo regionální obsazení čela kandidátky, dva nově zvolení europoslanci jsou z našeho kraje,“ připomněl poslanec a šéf zlínské oblastní organizace Marek Novák. „ANO je ve vedení Zlína, krajského úřadu, máme svoje zástupce ve vládě a znovu i v Evropském parlamentu. To je důležité, protože
spolupracujeme napříč všemi úrovněmi,“ dodal.

Pro srovnání: v roce 2014 měli lidovci v regionu 19 tisíc hlasů, letos jich bylo 20 tisíc. ANO se pak z minulých skoro 13 tisíc hlasů dostalo na 28 500. „Podobný výsledek jsme očekávali. Hlavně jsem ráda, že uspěla Michaela Šojdrová. Bylo to i díky preferenčním hlasům, které dostala v našem kraji. Je vidět, že jí pomohla domácí půda,“ reagovala senátorka a krajská předsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

ČSSD díky europoslankyni Sehnalové vyhrála v Kroměříži
Při porovnání celorepublikových výsledků s regionálními několik procent ztratili Piráti, ODS či koalice STAN, TOP 09, jejíž zisk táhla hlavně Praha. Zhruba na svém zůstali komunisté a o procento si polepšilo hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura, které bodovalo zejména v menších obcích a také na Kroměřížsku, kde získalo přes 12 procent. SPD pomohlo i to, že matka Tomia Okamury pochází z Bystřice pod Hostýnem a on sám tady u prarodičů strávil část dětství, což dodnes zdůrazňuje. Ve Zlínském kraji navíc začala jeho politická kariéra zvolením do křesla senátora. A kdyby záleželo jen na tom, jak dopadnou volby v regionu, pak by svého zástupce v Bruselu měla i ČSSD. Obdržela tady totiž 5,47 procenta a bylo to především díky končící europoslankyni a dvojce kandidátky Olze Sehnalové. V „její“ Kroměříži sociální demokracie dokonce vyhrála (20,48 procenta) a v celém okrese měla přes 12 procent. Ani to však nestačilo. ČSSD si celkově v kraji v porovnání s předchozími volbami pohoršila o téměř 10 procent.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj
Autor: Petr Skácel 28. 05. 2019 
 

Přidáno: 28. 05. 2019

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.