Zprávy

Boj za naše lidi nevzdáme, i když vláda hlasování o důvěře ustála

Fialova vláda, která nadřadila svoje zájmy nad zájmy svých občanů nemá moji důvěru, i když hlasování o důvěře přežila. Hnutí ANO bude dále bojovat za občany!

Poslanec Marek Novák vystoupil při hlasování o nedůvěře petikoaliční vládě Petra Fialy s projevem, v němž shrnul všechny podstatné chyby a fauly na české občany, kterých se kabinet dopustil.
„Boj za naše občany nevzdáme a budeme dál usilovat o to, aby vláda pracovala pro naše lidi, a ne své zájmy. Chtěli jsme silné Česko a máme nejslabšího premiéra s vládou, která škodí naší zemi. Proto nedůvěra současné vládě, která se nestará o občany našeho státu a věnuje téměř veškerý čas pouze sama sobě. Vládě, která nadřadila svoje zájmy, nad zájmy občanů České republiky. Vládě, která nechává lidi chudnout, bere jim úspory a fakticky je jí lhostejné, jestli mají lidé na čem vařit, čím topit a z čeho žít,“ řekl zlínský poslanec.


Celý projev Marka Nováka v poslanecké sněmovně zde:
Kolegyně, kolegové, vládo,
po čtyřech měsících jsme byli opět nuceni svolat za HNUTÍ ANO, ale hlavně za naše občany, další jednání o vyslovení nedůvěry vládě Pětikoalice Petra Fialy. Ano, opozice to déle nevydržela a vyjadřujeme nedůvěru vládě, která se nestará o občany našeho státu a věnuje téměř veškerý čas pouze sama sobě. Vládě, která nadřadila svoje zájmy, nad zájmy občanů České republiky. Vládě, která nechává lidi chudnout, bere jim úspory a fakticky je jí lhostejné, jestli mají lidé na čem vařit, čím topit a z čeho žít. Jo a seniorům, kteří musí na úřad pro dávky ještě pořádně škrábne slevu na jízdném…
Připomeňme si, co dělala tato partička v minulém půlroce. Chlubili se tím, že předsedají Evropské unii. Dostali také pochvalu. Pochvalu za práci pro evropskou unii, nikoli pro naši zem. Reálně pro naše občany v Evropě neudělali NIC. Ceny plynu a energií se díky mírné zimě a obrovskému vzepjetí obyvatel tak nějak vyřešily samy. Někde se začalo opět topit uhlím, někde kdečím. Ceny záloh prostě stouply, přes ujišťování této vlády a jejího ministra přes katastrofy pana Síkely. A lidi sáhli do úspor a zatím platí. Otázka je, jak dlouho to ještě potrvá. 
Dopady inflace se podle vlády tak nějak vyřeší samy. Podle toho, jak lidem docházejí peníze, tak méně nakupují. Takže tato vláda, kromě vypouštění signálů a hraběcích rad, neudělala nic… No ještě uvažuje o zvýšení daní. 
Přesně na to jsem tady na tom místě upozorňoval, když jsem vám říkal, že lidem dojdou peníze, přestanou nakupovat a vám budou chybět peníze z výběru daní…. Vše nakonec opět odnese na svých bedrech občan a jeho úspory. 
Možná je to ona strategická komunikace, na kterou má pan premiér Fiala zbytečného ministra. Neuděláme nic, ono se to nějak vyřeší samo… a my se pak pochlubíme, jak to dobře dopadlo. Podle metody: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Jen musím podotknout, že zbídačená a ožebračená Česká republika a její občané to v současné situaci rozhodně neocení.
Kolegyně, kolegové,
pojďme se ale podívat na nové lumpárny této vlády, které stihla nadělat za posledního půl roku. Začnu tématem poslední schůze, prací Ministerstva práce a sociálních věcí. Byla provedena systemizace, která způsobila ohrožení výplaty téměř všech dotací sekce rodinné politiky a sociálních služeb. Systemizace je tak průhledná a účelová, až zůstává rozum stát, že něco takového mohlo vůbec projít až na vládu. 
Tato systemizace, způsobila kolaps financování nadregionálních sociálních služeb, kolaps financování dětských skupin, kolaps financování výkonu agendy sociálně právní ochrany dětí, výkonu sociální práce atd., atd.  
V prosinci minulého roku sociální výbor PS, který byl upozorněn odborovými organizacemi na veškerá rizika a nekalé jednání, přijal usnesení, navržené mojí kolegyní Janou Hanzlíkovou, ve kterém požaduje systemizaci POZASTAVIT do 30.6.2023, a ukládá ministerstvu předložit k prozkoumání analýzy, studie a rozbory, na základě kterých, byla tato systemizace navržena, a ze kterých JEDNOZNAČNĚ plyne onen údajný přínos, tedy zvýšení efektivity, optimalizace procesů apod. 
Rozhodnutí příslušného sněmovního výboru je však pro ministra nejspíš pouze nějakým štěkem… a tak i v tomto případě, náš pan asociální ministr sociálních věcí Jurečka, opojen 108 člennou většinou tady ve Sněmovně, naprosto systematicky zlikviduje resort a finanční systém. Přesně ten systém, který tady zůstává jako jeden z posledních, které mohou potřebným občanům pomoci. Jenže koalici to nezajímá… tři poslanci se chtěli tímto bodem na minulé schůzi zabývat… A vy? Vy řešíte ovládnutí české televize. Paráda…
Dalším případem neschopnosti ministra práce je totální vyčerpání pracovníků úřadů práce, kteří už skutečně nemají síly na zpracování žádostí o sociální dávky. A nezpůsobili to oni, ale vláda, která čím dál více občanů, žene do bídy a lidem nezbývá nic jiného, než přežívat z dávek.  Jediným řešením by bylo okamžité odvolání ministra, ale protože tohle pan premiér neudělá musí se dle mého poroučet celá vláda!
Dalším důvodem pro vyslovení nedůvěry je zákonodárná aktivita této vládní koalice. V tomto volebním období zažíváme brutální chování koalice k opozici, nulovou komunikaci a despekt k návrhům, které jako opozice přinášíme. Ty můžou prospět celé zemi a třeba ochránit naše děti. 
Příkladem za všechny je nedávná novela zákona o návykových látkách, která by zabránila prodeji nikotinových sáčků mladistvým. V polovině loňského roku jsme se skupinou poslanců připravili původní návrh. Ten tehdy odmítl ministr Válek s tím, že připraví jeho resort návrh lepší. Tehdy vláda vyjádřila neutrální stanovisko. Co se od té doby stalo…
Třikrát, během půl roku jsem vás tady prosil, abychom ochránili děti a návrh projednali. Vy jste našim dětem třikrát plivli do tváře. Nakonec si Pětikoaliční poslanci můj původní návrh osvojili, změnili hlavičku a nějaké drobnosti a najednou projednání tohoto návrhu dokonce ve zrychleném jednání nic nebrání. Takhle pracuje tato vláda! Místo věcné diskuse a hledání společných řešení normálně vykrádá. Škoda, že se na to nevztahuje autorský zákon. Proto si říkám, k čemu je tato vláda, když jenom opisuje? K ničemu.
Vaše kroky k opětovnému pokřivení trhu, a to v oblasti gastronomie a ubytovacích služeb a dobrovolného vzdání se části příjmů do státní pokladny, jen podtrhly to, jak to s republikou myslíte. Pod heslem CHCEME zpátky český KLONDIKE jste zamázli elektronickou evidenci tržeb. EET bylo jednoznačně také nástrojem, který pomáhal státu udržovat vědomí o finanční a daňové kondici státu. Jeho likvidací jste střelili stát do kolena. Ale jak pozoruji vaše vládnutí, tak je to zřejmě cíl. Chaos, nekompetence, skrývání se za prázdné proklamace, arogance a pohrdání občany.
Další hvězdná chvilka tohoto kabinetu se jmenuje DIGITALIZACE!  Ještě máme v živé paměti čurbes s datovými schránkami. Měli je mít všichni…, nakonec Ne všichni, jenom ti co chtějí…, ne jenom podnikatelé…, ne jenom firmy…. Prostě hokej, za který by se nemusel stydět jakýkoliv klub NHL. Kdyby se tedy hrálo na ledě, a ne v české exekutivě. 
V těchto dnech procházel připomínkovým řízením ve vládě „Návrh na uvolnění peněžních prostředků z kapitoly Všeobecná pokladní správa, položka Vládní rozpočtová rezerva ve prospěch kapitoly 364 – Digitální a informační agentura“. Vládní hračka pro Piráty za 151,5 milionu korun pro letošní rok. Digitální a informační agentura (DIA) byla zřízena k 1.1.2023, takže už 18 dní pracuje, ale peníze na její fungování se teprve hledají. Přitom se vznik agentury na sílu a zde musím podotknout i na TRUC Pirátů, schválil v polovině listopadu a ještě v pohodě se daly tyto výdaje doplnit do připravovaného rozpočtu. Kdyby je tam ovšem někdo doplnil, že... Třeba Ministerstvo dluhů. 
Nebo se toto zvýšení nákladů na chod státu prostě koalici nehodilo a tak to chce takhle ubastlit? To už není o práci vlády jako řádného hospodáře, ale o punkovém večírku ve velkém stylu!
O zdravotnictví a aktuálním nedostatku léků raději mluvit nebudu, ale upozorním vás na jedno pane ministře zdravotnictví Válku, pokud dále tato vláda povede naši zem, velmi brzy bude akutní nedostatek antidepresiv.
Kolegyně, kolegové,
uvedl jsem skutečně jen pár příkladů neschopnosti, ale mohl bych jich uvést daleko větší množství. Nebyla by to obstrukce. Byl by to prostý seznam nedodělků, ignorací skutečného stavu a lajdáctví ministrů, kteří vstoupili do vlády s jediným tématem a cílem. Téma této vlády je jednoduché … Vše, co tady zavedly jiné vlády je špatně… A cíl této vlády? Váš cíl… Ten je…, pořádně si to užít… ať to skončí, jak to skončí.
Na začátku tohoto roku koloval médii úvod z prvního novoročního projevu Václava Havla, který začíná oním: Naše země nevzkvétá… Ano i dnes je to tak, právě díky vám, ale vzkvétat může. Kdyby tuto zemi řídili lidé se zkušenostmi s hospodařením ve vlastních firmách, úspěšní manažeři, lidé s vizí a hlavně lidé, kteří vidí dál než na špičku svého nosu. Takové lidi tato vláda odložených teoretiků a politiků nemá, a proto musí skončit.  Anebo se vážená vládo konečně projděte po ulicích v českých a moravských městech. Brzo pochopíte, že bez ochranky by to asi byla trudná procházka. A za tento stav, za naštvání lidí můžete vy svým amatérismem a neschopností.
 

Přidáno: 23. 01. 2023

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.