Zprávy

Lobby zahřívaného tabáku, apel na ministra zdravotnictví

Návrh na zvýšení zdanění tzv. zahřívaného tabáku podaný Markem Novákem neprošel v rámci Daňového balíčku v Poslanecké sněmovně.

Zahřívaný tabák se dnes jako alternativa ke klasickému kouření poměrně rychle etabluje, představuje již 10 procent trhu. Do roku 2030 by se jeho tržní podíl mohl zvýšit až na 30 procent. Zahřívaný tabák je však oproti cigaretám výrazně méně zdaněn, což má také obrovské dopady na příjmy státního rozpočtu ze spotřebních daní.
„V rámci mnou navrhované úpravy by došlo k narovnání daní mezi klasickým surovým tabákem a touto novinkou mezi tabákovými produkty. Zároveň by se tak vygenerovaly další příjmy do státního rozpočtu,“ uvedl Marek Novák. 
Jako hlavní argument pro výrazné daňové zvýhodnění zahřívaného tabáku bývá uváděná jeho menší rizikovost proti cigaretám. „Tato však není věrohodně prokázána,“ tvrdí na základě znalosti mnohých studií Novák. 
Hlavním motivem zatížení elektronických cigaret vyšší daní je ale věc daleko podstatnější a závažnější. A to zdraví. Marketingové kampaně, které tato zařízení představují, zmiňují údajně malý vliv na zdraví lidí podložený pochybnými studiemi. „Tyto studie už ale neříkají, že na tomto druhu užití tabáku vzniká daleko větší závislost. Navíc v době pandemie je kouření určitou náhražkou omezení pohybu a setkávání lidí. To zároveň může být startovacím momentem užití dalších druhů drog. V tomto jsme bohužel v Evropě lídrem,“ upozorňuje Marek Novák.
Cílem pozměňovacího návrhu bylo postupně snížit daňové zvýhodnění zahřívaného tabáku oproti cigaretám, a to ze současných 25 procent daně na cigarety na 42 procent daně na cigarety při přepočtu na krabičku. Tento přístup je podobný celé řadě zemí. 
Mělo by být zájmem státu, aby se elektronickými cigaretami, resp. jejich užitím zabývalo Ministerstvo zdravotnictví. Není možné vyrábět pacienty v přímém přenosu. I tímto problémem se proto bude zabývat Expertní skupina, která se věnuje otázce konopí a dalších drog. 
Marek Novák interpeloval také ministra zdravotnictví s jasným dotazem: „Rád bych Vás požádal o informaci, jak zamýšlíte potlačit razantní nárůst užívání zahřívaného tabáku v poslední době. Neuvažujete v této souvislosti o novelizaci zákona o regulaci reklamy?“  
 

Přidáno: 02. 12. 2020

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.