Zprávy

Novák apeluje: řešte bezpečnost elektronické komunikace

Interpelace na premiéra Petra Fialu má rozhýbat absolutně nedostatečné kroky vlády v oblasti ochrany strategicky významné infrastruktury elektronických komunikací.

Bezpečnost komunikace na internetu, útoky hackerů na různé státní i soukromé instituce, nutnost posuzování bezpečnosti dodavatelů, to vše spolu s nečinností vlády vyburcovaly poslance Marka Nováka k tomu, aby v rámci poslaneckých interpelací vyzval premiéra Petra Fialu k vážnému řešení kyberbezpečnosti a elektronických komunikací
„V médiích se o tom moc nemluví, ale útoky na tuto infrastrukturu jsou stále častější a řešení stojí desítky milionů korun. Zaspali jsme totiž dobu. Nemáme odborníky, nemáme systém, nemáme řešení,“ uvedl Novák a zdůraznil, že ani po půl roce nezačala dávno avizovaná diskuse zainteresovaných partnerů a nic se v této oblasti tedy neděje.
Přípravou legislativy měl být, podle Novákových informací, pověřen bezpečnostní radou státu Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, žádná další aktivita však není navenek patrná. 
„A není to jen o legislativě. Potřebujeme vyškolené a vzdělané odborníky, kteří začnou v podnicích a organizacích pracovat. Co udělal ministr školství pro zařazení této problematiky do systému vzdělávání? Co udělaly státní střední a vysoké školy pro zařazení potřebného vzdělávání do svých systémů?“ ptá se Marek Novák, který zdůraznil, že po řešení tohoto tématu volá například i Hospodářská komora, které se písemně obrátila na premiéra i ministry.
 

Přidáno: 13. 02. 2023

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.